Archeologia - Historia Polski

 Statystyki
Historia
wg Stefana Jerzego Siudalskiego
Przejdź do treści

Archeologia

Archeologia

Moje zainteresowanie archeologią to tak naprawdę zbiór przypadków które nawet trudno było przewidzieć czy będą miały a jeśli to jaki dalszy ciąg.
Do pierwszych klas szkoły podstawowej chodziłem na wsi a dokładnie do czteroklasowej szkoły w Rębkowie. Mówiono tam, że dawno temu znalezione jakieś groby pod Borkami /cześć Rębkowa Borki dawniej oznaczana jako Parcele/ , w grobach były garnki i złoto a te garnki to jak nic to były urny. Ot i cała wiedza na ten temat .
Garnków nie widziałem bo znaleziono je przed wojną i zabrano do muzeum /jakiego?/. Co się  z nimi stało podczas wojny  - nie wiem. Po wojnie praktycznie nie było zainteresowania ani grobami ani garnkami i żadne nowe wiadomości się nie pojawiały poza sygnałami, że  w różnych częściach Rębkowa trafiano na krótkie fragmenty bruku.

Mijały lata.

Lektura, w czasach gdy działała skutecznie cenzura, książek "Gdy słońce było bogiem", "W królestwie złotych łez", "Mitologia  grecka" umożliwiła mi zapoznanie się /dość pobieżne/ z kulturami z przed tysięcy lat ale informacje te dotyczyły odległych od Polski terenów. W szkole nic nie wspominano o przeszłości naszych ziem chyba, że służyło to w jakiś sposób propagandzie komunistycznej.

Ot takie to były czasy.

Już jako dorosły człowiek przeczytałem książkę "Bogowie, groby i uczeni" Cerama i zainteresowanie z dzieciństwa archeologią wróciło.

Dzięki współpracy kilku osób udało się przywrócić kawałek historii okolic Rębkowa.

Obok i poniżej - odtworzone garnki z epoki amfor kulistych czyli z przed 5100-4600 lat. Ta kultura upadła na około sto lat przed wybudowaniem piramidy Heopsa!
W jednym z garnków, najmniejszym, w środku umieszczona była swastyka - symbol Słońca i dobra.

Jak ja tam umieszczono?
Te garnki były lepione z wałeczków kolejno doklejanych więc nie było to problemem.
Natomiast sam pomysł umieszczenia swastyki wewnątrz sugeruje, że ten symbol miał "widzieć" płyn z najdujący się w tym garnku więc musiał to byc jakiś wyjatkowy napój - może lekarstwa?
Jeśłi wiemy, że swatyka oznaczała Słońce i dobro to znaczy, że było to prawdopodobnie pierwsze pismo na dzisiejszych ziemiach polskich.
Fotografia środkowa - kamień do zcierania ziarna na mąkę - dużo się ich znajduje na terenie Rębkowa.
Wróć do spisu treści